• 026-32802000
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آغاز به کار سومین نشست بین‌المللی کواترنری در تهران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سومین نشست بین‌المللی کواترنری به همت پژوهشکده علوم زمین و انجمن کواترنری در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور آغاز به کار کرد

IMG 4309

 


به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دبیر علمی سومین کنفرانس بین‌المللی علوم کواترنر در مراسم افتتاحیه این نشست گفت: این کنفرانس توسط انجمن کواترنر ایران (IRQUA)، پژوهشکده علوم زمین (RIES) و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران (GSI) برگزار می‌شود.

به گفته دکتر مهیار مهتدی این همایش عموماً هر دو سال یکبار برگزار می‌شود و نشان‌دهنده مهم‌ترین رویداد انجمن کواترنر ایران است. وی خاطرنشان کرد: این بار، ما یک برنامه بسیار باشکوه در مورد نقش علوم کواترنر در کمک به پایگاه دانش برای رویارویی با چالش‌های جاری در کاهش تغییرات آب و هوایی ارائه می‌دهیم.

 دبیر علمی سومین کنفرانس بین‌المللی علوم کواترنر افزود: ما یک جلسه ترکیبی داریم که انتظار شرکت‌کنندگان حضوری و آنلاین با یک برنامه علمی کامل، شامل کارگاه‌ها و سفرهای میدانی، مقالات کوتاه و چکیده را داریم.

مهتدی،  خاطرنشان کرد: ما از همه ایده‌ها برای بهبود درک خود از روابط بین عوامل و فرآیندهای مختلف طبیعی و انسانی که محیط، چشم‌انداز و آب و هوا، تکامل انسانی و تمدن‌ها را شکل می‌دهند، هستند و خواهند کرد، استقبال می‌کنیم.

وی با بیان این‌که کمیته برگزاری سومین کنفرانس بین‌المللی علوم کواترنر با اشتیاق و خستگی ناپذیر تلاش کرده  تا کنفرانس را به یک تجربه قابل توجه تبدیل کند، تصریح کرد: من می‌دانم که شرکت‌کنندگان در سومین کنفرانس بین‌المللی علوم کواترنر با بسیاری از ایده‌های جدید و علوم پیشرفته و هیجان‌انگیز به موفقیت این کنگره کمک خواهند کرد.  

دبیر علمی سومین کنفرانس بین‌المللی علوم کواترنر افزود: نتایج و بحث‌های جذاب نشان می‌دهد که سومین کنفرانس بین‌المللی علوم کواترنر الهام‌بخش و تقویت همکاری‌های جدید خواهد بود و دانش ما را از علم کواترنر افزایش می‌دهد و برای کسانی که شخصاً در آن شرکت خواهند کرد، خاطره‌ای ماندگار از مهمان‌نوازی و چشم‌انداز شگفت‌انگیز ایرانیان باقی خواهد ماند.

 

IMG 4304

IMG 4315 IMG 4304

بر اساس این گزارش؛ دبیر اجرایی سومین کنفرانس بین‌المللی علوم کواترنر در حاشیه مراسم افتتاحیه این نشست گفت: بی‌شک دنیای امروز در کنار نیاز روزافزون به منابع طبیعی، از انواع مشکلات زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی رنج می‌برد.

به گفته دکتر سحر ملکی،  با پیشرفت علم و فناوری در دهه‌های اخیر، دستاوردهای چشمگیری در اهداف اجتماعی، اقتصادی، بهداشتی و زیست‌محیطی در سراسر جهان از جمله کشور ما حاصل شده است.

وی خاطرنشان کرد: مسائل زیست محیطی مانند بحران آب و خاک و مخاطرات طبیعی انسان و اکوسیستم را به طور جدی به خطر می‌اندازد و خسارات جبران‌ناپذیری به بار می‌آورد و موضوعی است که بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران به آن پرداخته‌اند.

دبیر اجرایی سومین کنفرانس بین‌المللی علوم کواترنر تصریح کرد: مدیریت منابع آب و خشکسالی، افزایش جمعیت و توسعه شهرنشینی، بهره‌برداری بی‌قید و شرط از منابع طبیعی و دستکاری محیط زیست، آلودگی هوا، فرسایش خاک و کاهش تغییرات اقلیمی از مهمترین چالش‌های کشور ما است. وی افزود: نگاهی اجمالی به حجم چالش‌های فوق اهمیت مطالعات کواترنر و بار سنگینی که بر دوش جامعه علمی است را به ما یادآوری می کند.

 ملکی درباره هدف برای این کنفرانس گفت: این نشست با هدف پرداختن به این موضوعات با گرد هم آوردن دانش و علوم روز، تبادل‌نظر و تهیه پروژه‌ها و برنامه‌های مشترک برگزار می‌شود.

 وی با بیان این‌که از فروردین ماه سال گذشته همزمان با فراخوان چکیده مقالات، فعالیت دبیران علمی و اجرایی همایش آغاز شد، تصریح کرد: در این مدت تا پایان مهلت چکیده تا پایان آذرماه، حدود صد مقاله به دبیرخانه کنگره ارسال شد و مقالات توسط کمیته علمی مورد بررسی دقیق قرار گرفت و شصت مقاله پذیرفته شد.

 دبیر اجرایی سومین کنفرانس بین‌المللی علوم کواترنر ادامه داد: در نهایت تصمیم گرفته شد که چهل مقاله به صورت سخنرانی و بقیه به صورت پوستر به صورت آنلاین و حضوری در طول سه روز ارائه شود و اکنون با افتخار پذیرای مهمانان خارجی و داخلی هستیم و برای همه شما دیداری موفق و اقامتی خوش در تهران آرزومندیم.

ملکی در پایان از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و معاونت آن به خاطر حمایت‌های لازم جهت امکان برگزاری این همایش و همچنین اعضا و هیئت مدیره انجمن کواترنر ایران به خاطر تعهد و اعضای دبیرخانه اجرایی همایش تشکر و قدردانی کرد

IMG 4314

IMG 4305

 

این گزارش می افزاید، سخنران ویژه سومین کنفرانس بین‌المللی علوم کواترنر نیز در مراسم افتتاحیه نشست مذکورگفت: اجازه دهید از طرف موسسه تحقیقات فلات تبت، آکادمی علوم چین، تبریک صمیمانه خود را برای افتتاح سومین کنفرانس بین‌المللی علوم کواترنری آغاز کنم و همچنین می‌خواهم از انجمن کواترنر ایران، پژوهشکده علوم زمین و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران به خاطر حضور من برای شرکت در این کنفرانس فوق‌العاده تشکر کنم.

پروفسور ژولیانگ ژوانگ، سرپرست ITCAS با بیان این‌که علوم کواترنر با کمک کردن به اطلاعات و دانشی که برای مقابله با چالش‌های آب و هوایی فعلی و آینده نیاز داریم، بسیار حیاتی هستند، افزود: درک تغییرات جهانی بدون آگاهی علمی از چگونگی تغییر زمین در گذشته زمین‌شناسی اخیر امکان پذیر نیست.

به گفته وی، ‏ITCAS که در سال 2003 تأسیس شد، مأموریت خود را برای رسیدگی به تحقیقات مرزی در علوم زمین و کمک به حل توسعه پایدار منطقه‌ای و حفاظت از محیط زیست جهانی بر عهده می‌گیرد  ITP و مطالعات پیشرفته‌ای را در زمینه ژئودینامیک، فرآیندهای سطح زمین و تغییرات محیطی بر روی فلات تبت و مناطق اطراف آن و همچنین منابع ژنتیکی بیولوژیکی و سازگاری بیولوژیکی در محیط‌های تحت تنش انجام داده است.

 سرپرست موسسه تحقیقات فلات تبت با بیان این‌که در طول دو دهه گذشته، ما دستاوردهای قابل توجه و پیشرفت‌های چشمگیری ایجاد کرده‌ایم، تصریح کرد: در این مسیر، همکاری‌های بلندمدتی با شرکای ایرانی خود برقرار کرده‌ایم و در سال 2019، مرکز غرب آسیای ITCAS را در گرگان راه‌اندازی کردیم تا بستری برای ارتقای همکاری‌های بین‌المللی و مطالعات بین‌رشته‌ای برای درک فرآیندها و تأثیرات اقلیم، اکولوژی، تغییرات محیطی و تکامل تمدن در منطقه غرب آسیا ایجاد کنیم.

 وی ادامه داد: در همان سال، پروفسور فاهو چن مدیر سابق انجمن تبادل فرااوراسیا و توسعه تمدن جاده ابریشم را پیشنهاد کرد که هدف تعمیق درک تعاملات بین تغییرات محیطی، مبادلات بلندمدت فرا اوراسیا و تمدن‌های جاده ابریشم با ترویج تحقیقات بین رشته‌ای علوم طبیعی، علوم اجتماعی و علوم انسانی در سراسر اوراسیا است.

پروفسور ژولیانگ ژوانگ با تاکید بر این‌که تعامل انسان و محیط زیست نیز یکی از مشکلات عمده در مطالعات کواترنر است، تصریح کرد:  در همین حال، ایران با ایستادن در نقطه اتصال شرق و غرب، خانه تمدنی کهن و عمیق که فرهنگ‌های اقوام مختلف را در خود ادغام می‌کند، به دستاوردهای چشمگیری دست یافت که بر بسیاری از کشورها و مناطق در سراسر اوراسیا تأثیر گذاشته و آن را به عضوی ضروری تبدیل کرده است.

وی افزود: در چین، ما می گوییم "درک متقابل زیربنای دوستی واقعی است". به همین ترتیب، یک ضرب‌المثل فارسی می‌گوید که مردم با گشودن دل‌هایشان به یکدیگر پیوند می‌خورند. من از فرصتی که این کنفرانس فراهم می کند که جامعه علمی کواترنری از ایران و سراسر جهان را گردهم آورد و دسترسی به تبادل نظر، تخصص و منابع را باز می کند، قدردانی می کنم.

سرپرست موسسه تحقیقات فلات تبت خاطرنشان کرد: سال نو چینی به عنوان سال اژدها بسیار نزدیک است و اژدها نماد قدرت و خرد است و باشد که روح این اژدها ما را به سوی یک سال جدید موفق و سعادت هدایت کند و مهمتر از همه، آرزوی موفقیت بزرگ برای این کنفرانس دارم.

IMG 4298

IMG 4301

IMG 4302

IMG 4307

IMG 4299

IMG 4300

IMG 4303

IMG 4312

IMG 4313

IMG 4318

 

گفتنی است؛ سومین نشست بین‌المللی کواترنری در تهران از  ۹ بهمن ماه به مدت سه روز همت پژوهشکده علوم زمین کشور و انجمن کواترنری ایران به صورت مجازی و حضوری در حوزه‌های مختلف جغرافیا، زمین‌شناسی، باستان‌شناسی، اقلیم و مخاطرات برگزار می‌شود.

 


© کلیه حقوق متعلق به وبسایت مرکز پژوهش های کاربردی سازمان زمین شناسی می‌باشد. | توسعه و طراحی : کانون تبلیغات پارس.