• 026-32802000
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

 

3
 


شهادت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی خادم‌الرضا(ع) وهشتمین رئیس‌جمهور مردمی و انقلابی جمهوری اسلامی ایران و همراهانشان در سانحه سقوط بالگرد را به ساحت مقدس حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، رهبر معظم انقلاب (مد ظله العالی) و ملت شریف ایران اسلامی تسلیت عرض نموده و علو مقام برای آن عزیزان را مسئلت می‌نمایم.

 

 "مدیریت مرکز پژوهش های کاربردی علوم زمین البرز"

 

4

 

oDf2Vtld8Ej7
 
aLkOOoeCLmg5
 
cv5qBpzDS0TS
 
FOWLhEHnLgT9
 
RsbHFqhOy3j2


ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

سومین نشست بین‌المللی کواترنری به همت پژوهشکده علوم زمین و انجمن کواترنری در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور آغاز به کار کرد

IMG 4309

 


به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دبیر علمی سومین کنفرانس بین‌المللی علوم کواترنر در مراسم افتتاحیه این نشست گفت: این کنفرانس توسط انجمن کواترنر ایران (IRQUA)، پژوهشکده علوم زمین (RIES) و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران (GSI) برگزار می‌شود.

به گفته دکتر مهیار مهتدی این همایش عموماً هر دو سال یکبار برگزار می‌شود و نشان‌دهنده مهم‌ترین رویداد انجمن کواترنر ایران است. وی خاطرنشان کرد: این بار، ما یک برنامه بسیار باشکوه در مورد نقش علوم کواترنر در کمک به پایگاه دانش برای رویارویی با چالش‌های جاری در کاهش تغییرات آب و هوایی ارائه می‌دهیم.

 دبیر علمی سومین کنفرانس بین‌المللی علوم کواترنر افزود: ما یک جلسه ترکیبی داریم که انتظار شرکت‌کنندگان حضوری و آنلاین با یک برنامه علمی کامل، شامل کارگاه‌ها و سفرهای میدانی، مقالات کوتاه و چکیده را داریم.

مهتدی،  خاطرنشان کرد: ما از همه ایده‌ها برای بهبود درک خود از روابط بین عوامل و فرآیندهای مختلف طبیعی و انسانی که محیط، چشم‌انداز و آب و هوا، تکامل انسانی و تمدن‌ها را شکل می‌دهند، هستند و خواهند کرد، استقبال می‌کنیم.

وی با بیان این‌که کمیته برگزاری سومین کنفرانس بین‌المللی علوم کواترنر با اشتیاق و خستگی ناپذیر تلاش کرده  تا کنفرانس را به یک تجربه قابل توجه تبدیل کند، تصریح کرد: من می‌دانم که شرکت‌کنندگان در سومین کنفرانس بین‌المللی علوم کواترنر با بسیاری از ایده‌های جدید و علوم پیشرفته و هیجان‌انگیز به موفقیت این کنگره کمک خواهند کرد.  

دبیر علمی سومین کنفرانس بین‌المللی علوم کواترنر افزود: نتایج و بحث‌های جذاب نشان می‌دهد که سومین کنفرانس بین‌المللی علوم کواترنر الهام‌بخش و تقویت همکاری‌های جدید خواهد بود و دانش ما را از علم کواترنر افزایش می‌دهد و برای کسانی که شخصاً در آن شرکت خواهند کرد، خاطره‌ای ماندگار از مهمان‌نوازی و چشم‌انداز شگفت‌انگیز ایرانیان باقی خواهد ماند.

 

IMG 4304

IMG 4315 IMG 4304

بر اساس این گزارش؛ دبیر اجرایی سومین کنفرانس بین‌المللی علوم کواترنر در حاشیه مراسم افتتاحیه این نشست گفت: بی‌شک دنیای امروز در کنار نیاز روزافزون به منابع طبیعی، از انواع مشکلات زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی رنج می‌برد.

به گفته دکتر سحر ملکی،  با پیشرفت علم و فناوری در دهه‌های اخیر، دستاوردهای چشمگیری در اهداف اجتماعی، اقتصادی، بهداشتی و زیست‌محیطی در سراسر جهان از جمله کشور ما حاصل شده است.

وی خاطرنشان کرد: مسائل زیست محیطی مانند بحران آب و خاک و مخاطرات طبیعی انسان و اکوسیستم را به طور جدی به خطر می‌اندازد و خسارات جبران‌ناپذیری به بار می‌آورد و موضوعی است که بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران به آن پرداخته‌اند.

دبیر اجرایی سومین کنفرانس بین‌المللی علوم کواترنر تصریح کرد: مدیریت منابع آب و خشکسالی، افزایش جمعیت و توسعه شهرنشینی، بهره‌برداری بی‌قید و شرط از منابع طبیعی و دستکاری محیط زیست، آلودگی هوا، فرسایش خاک و کاهش تغییرات اقلیمی از مهمترین چالش‌های کشور ما است. وی افزود: نگاهی اجمالی به حجم چالش‌های فوق اهمیت مطالعات کواترنر و بار سنگینی که بر دوش جامعه علمی است را به ما یادآوری می کند.

 ملکی درباره هدف برای این کنفرانس گفت: این نشست با هدف پرداختن به این موضوعات با گرد هم آوردن دانش و علوم روز، تبادل‌نظر و تهیه پروژه‌ها و برنامه‌های مشترک برگزار می‌شود.

 وی با بیان این‌که از فروردین ماه سال گذشته همزمان با فراخوان چکیده مقالات، فعالیت دبیران علمی و اجرایی همایش آغاز شد، تصریح کرد: در این مدت تا پایان مهلت چکیده تا پایان آذرماه، حدود صد مقاله به دبیرخانه کنگره ارسال شد و مقالات توسط کمیته علمی مورد بررسی دقیق قرار گرفت و شصت مقاله پذیرفته شد.

 دبیر اجرایی سومین کنفرانس بین‌المللی علوم کواترنر ادامه داد: در نهایت تصمیم گرفته شد که چهل مقاله به صورت سخنرانی و بقیه به صورت پوستر به صورت آنلاین و حضوری در طول سه روز ارائه شود و اکنون با افتخار پذیرای مهمانان خارجی و داخلی هستیم و برای همه شما دیداری موفق و اقامتی خوش در تهران آرزومندیم.

ملکی در پایان از سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و معاونت آن به خاطر حمایت‌های لازم جهت امکان برگزاری این همایش و همچنین اعضا و هیئت مدیره انجمن کواترنر ایران به خاطر تعهد و اعضای دبیرخانه اجرایی همایش تشکر و قدردانی کرد

IMG 4314

IMG 4305

 

این گزارش می افزاید، سخنران ویژه سومین کنفرانس بین‌المللی علوم کواترنر نیز در مراسم افتتاحیه نشست مذکورگفت: اجازه دهید از طرف موسسه تحقیقات فلات تبت، آکادمی علوم چین، تبریک صمیمانه خود را برای افتتاح سومین کنفرانس بین‌المللی علوم کواترنری آغاز کنم و همچنین می‌خواهم از انجمن کواترنر ایران، پژوهشکده علوم زمین و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران به خاطر حضور من برای شرکت در این کنفرانس فوق‌العاده تشکر کنم.

پروفسور ژولیانگ ژوانگ، سرپرست ITCAS با بیان این‌که علوم کواترنر با کمک کردن به اطلاعات و دانشی که برای مقابله با چالش‌های آب و هوایی فعلی و آینده نیاز داریم، بسیار حیاتی هستند، افزود: درک تغییرات جهانی بدون آگاهی علمی از چگونگی تغییر زمین در گذشته زمین‌شناسی اخیر امکان پذیر نیست.

به گفته وی، ‏ITCAS که در سال 2003 تأسیس شد، مأموریت خود را برای رسیدگی به تحقیقات مرزی در علوم زمین و کمک به حل توسعه پایدار منطقه‌ای و حفاظت از محیط زیست جهانی بر عهده می‌گیرد  ITP و مطالعات پیشرفته‌ای را در زمینه ژئودینامیک، فرآیندهای سطح زمین و تغییرات محیطی بر روی فلات تبت و مناطق اطراف آن و همچنین منابع ژنتیکی بیولوژیکی و سازگاری بیولوژیکی در محیط‌های تحت تنش انجام داده است.

 سرپرست موسسه تحقیقات فلات تبت با بیان این‌که در طول دو دهه گذشته، ما دستاوردهای قابل توجه و پیشرفت‌های چشمگیری ایجاد کرده‌ایم، تصریح کرد: در این مسیر، همکاری‌های بلندمدتی با شرکای ایرانی خود برقرار کرده‌ایم و در سال 2019، مرکز غرب آسیای ITCAS را در گرگان راه‌اندازی کردیم تا بستری برای ارتقای همکاری‌های بین‌المللی و مطالعات بین‌رشته‌ای برای درک فرآیندها و تأثیرات اقلیم، اکولوژی، تغییرات محیطی و تکامل تمدن در منطقه غرب آسیا ایجاد کنیم.

 وی ادامه داد: در همان سال، پروفسور فاهو چن مدیر سابق انجمن تبادل فرااوراسیا و توسعه تمدن جاده ابریشم را پیشنهاد کرد که هدف تعمیق درک تعاملات بین تغییرات محیطی، مبادلات بلندمدت فرا اوراسیا و تمدن‌های جاده ابریشم با ترویج تحقیقات بین رشته‌ای علوم طبیعی، علوم اجتماعی و علوم انسانی در سراسر اوراسیا است.

پروفسور ژولیانگ ژوانگ با تاکید بر این‌که تعامل انسان و محیط زیست نیز یکی از مشکلات عمده در مطالعات کواترنر است، تصریح کرد:  در همین حال، ایران با ایستادن در نقطه اتصال شرق و غرب، خانه تمدنی کهن و عمیق که فرهنگ‌های اقوام مختلف را در خود ادغام می‌کند، به دستاوردهای چشمگیری دست یافت که بر بسیاری از کشورها و مناطق در سراسر اوراسیا تأثیر گذاشته و آن را به عضوی ضروری تبدیل کرده است.

وی افزود: در چین، ما می گوییم "درک متقابل زیربنای دوستی واقعی است". به همین ترتیب، یک ضرب‌المثل فارسی می‌گوید که مردم با گشودن دل‌هایشان به یکدیگر پیوند می‌خورند. من از فرصتی که این کنفرانس فراهم می کند که جامعه علمی کواترنری از ایران و سراسر جهان را گردهم آورد و دسترسی به تبادل نظر، تخصص و منابع را باز می کند، قدردانی می کنم.

سرپرست موسسه تحقیقات فلات تبت خاطرنشان کرد: سال نو چینی به عنوان سال اژدها بسیار نزدیک است و اژدها نماد قدرت و خرد است و باشد که روح این اژدها ما را به سوی یک سال جدید موفق و سعادت هدایت کند و مهمتر از همه، آرزوی موفقیت بزرگ برای این کنفرانس دارم.

IMG 4298

IMG 4301

IMG 4302

IMG 4307

IMG 4299

IMG 4300

IMG 4303

IMG 4312

IMG 4313

IMG 4318

 

گفتنی است؛ سومین نشست بین‌المللی کواترنری در تهران از  ۹ بهمن ماه به مدت سه روز همت پژوهشکده علوم زمین کشور و انجمن کواترنری ایران به صورت مجازی و حضوری در حوزه‌های مختلف جغرافیا، زمین‌شناسی، باستان‌شناسی، اقلیم و مخاطرات برگزار می‌شود.

 


ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

کارشناسان آنالیز مواد معدنی شرکت Rosgeo از کشور روسیه صبح امروز از آزمایشگاه‌های مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم زمین واقع در کرج بازدید کردند.

6


به گزارش روابط‌عمومی مرکز پژوهش های کاربردی علوم زمین البرز، این بازدید در حاشیه نشست ایران و روسیه جهت پیشبرد راهکارهای توسعه همکاری‌های دوجانبه در بخش زمین‌شناسی و همکاری‌های چند منظوره بین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران و هلدینگ زمین‌شناسی روسی Rosgeo   تحت حمایت کمیسیون اقتصادی مشترک ایران و روسیه صورت گرفت.

بر اساس این گزارش؛ در این بازدید که با همراهی خانم مهندس سهیلانیلویل مدیرکل دفتر امور آزمایشگاه‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و مهندس مرتضی شیخ رئیس مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم زمین البرز انجام شد؛ کارشناسان روسی از نزدیک با پتانسیل‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی آنالیز مواد معدنی مرکز البرز آشنا شدند.

656ff54626543

656ff6e3051a5

656ff39de7e3f

656ff3cdbd41e

656ff72dc7c4c

656ff4dc2b71d

 


ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

در نشست بین‌المللی کواترنری ۹ الی۱۱ بهمن۱۴۰۲، مخاطرات دوره کواترنری و خشکسالی‌های زمین از سوی محققان زمین‌شناس بررسی می‌شود

1

 


به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، پژوهشکده علوم زمین و انجمن کواترنری در بهمن ماه جاری همایش ملی کواترنری را برگزار می‌کنند تا در آن با بررسی «جغرافیا»، «باستان‌شناسی» و «زمین‌شناسی» این دوره زمین‌شناسی، مخاطرات آن از جمله خشکسالی را تبیین کنند؛ چرا که به اعتقاد محققان این حوزه تقریبا هر هزار تا ۱۵۰۰ سال دوره خشک را تجربه کرده‌ایم.

بر همین اساس؛ دبیر اجرایی همایش کواترنری با بیان این‌که علوم کواترنری به مطالعاتی در زمین‌شناسی، جغرافیا و باستان‌شناسی در بازه زمانی کواترنری می‌پردازد، گفت: در واقع کواترنری آخرین دوره زمانی زمین‌شناسی است و حدود ۲.۵ میلیون سال پیش شروع شده که از نظر اتفاقاتی که در این دوره افتاده، بسیار مهم تلقی می‌شود؛ چرا که انسان در این دوره بوجود آمده است.

به گفته دکتر سحر ملکی،  بستر حدود ۹۰ درصد شهرهای ما بر روی نهشته‌های کواترنری است، بیشتر آبخوان‌های ما روی این رسوبات است و تجاربی که بشر با مخاطراتی که در این دوره تجربه کرده است، باعث اهمیت این دوره زمانی زمین شناسی شده است.

وی در خصوص اهمیت سیکل‌های منظم تکرارشونده اقلیمی، توضیح داد: زمین و اقلیم آن دائم در تغییر و تحول است، ولی کواترنری دوره زمانی با پریودهای منظمی از نظر آب و هوایی است، سیکل‌های تکرار شونده منظم آن، این اجازه را به ما می‌دهد تا با مطالعه آنها بتوانیم بهترین چشم انداز را از شرایط آب و هوایی آینده داشته باشیم.

دبیر اجرایی همایش بین‌المللی کواترنری ادامه داد: درست است که از زمان صنعتی شدن از سال ۱۹۵۲ میلادی به دلیل افزایش انتشار گاز CO2، روند افزایشی گرمایش زمین آغاز شد، ولی زمین تقریبا در دوره‌های قبل‌تر از آن نیز وضعیت مشابه گرمایش را تجربه کرده بود و می‌توان با مطالعه این دوره‌ها شرایط اکولوژیکی را بازسازی کرد و از این تجارب برای آینده و مدیریت بهتر و ایجاد زیرساخت‌های مناسب‌تر بهره گرفت.

وی اضافه کرد: از این رو مطالعه این دوره‌های اقلیمی می‌تواند به ما کمک کند که اگر به عنوان نمونه اعلام می‌شد، وارد دوره گرما و یا سرما می‌شویم، چه اتفاقاتی قرار است رخ دهد و متعاقب این رخدادها، باید در انتظار چه چیزی باشیم. از این رو مطالعه دوره زمانی کواترنری برای ما بسیار با اهمیت است.

ملکی با بیان اینکه مطالعه در ۳ جنبه «جغرافیا»، «باستان‌شناسی» و «زمین‌شناسی» در مورد پدیده‌ها در دوره کواترنری مهم است، خاطر نشان کرد: از این رو در این همایش در خصوص ۵ محور مرتبط با این علوم تبادل نظر می‌شود.

به گفته وی برای مثال در حوزه باستان‌شناسی درباره وجود، تکامل و مهاجرت انسان صحبت می‌شود و به محققان نشان می‌دهد که انسان‌ها در دوره‌های مختلف چگونه با رخدادهای اقلیمی و یا مخاطراتی مختلف (مانند خشکسالی و سیل و…) روبرو می‌شدند. گاهی اوقات رخدادهای اقلیمی نامساعد و یا مخاطرات طبیعی باعث از بین رفتن تمدنی در یک منطقه و یا مهاجرت آنها به نقطه‌ای دیگر می‌شد و گاهی اوقات شرایط مساعد، باعث شکل‌گیری یک تمدن می‌شد.

ملکی با اشاره به اهمیت جنبه زمین‌شناسی دوره کواترنری، توضیح داد: تغییر اقلیم بر مخاطرات طبیعی از جمله فرونشست و سیل و گردوغبار و غیره تاثیرگذار است و در حال حاضر در کشور با آنها دست و پنجه نرم می‌کنیم؛ از این رو مطالعه گذشته و ارتباط آن با حال و دستمایه داده‌های آن برای پیش بینی آینده برای محققان این حوزه بسیار مهم است؛ چرا که ما اعتقاد داریم «گذشته کلید آینده است».

این محقق حوزه زمین‌شناسی، اظهار کرد: از این رو در این همایش سعی داریم این علوم را به مخاطبانمان معرفی و درباره مخاطرات آن بحث و تبادل نظر کنیم.

وی کاربرد داده‌های کواترنری را در ایجاد زیر ساخت‌های لازم برای مقابله با مخاطرات عنوان کرد و یادآور شد: اینکه آیا رخداد زلزله با تغییر اقلیم مرتبط هست یا خیر، هنوز داده متقن علمی ثابت شده در اختیار نداریم؛ ولی درباره سایر رخدادها مانند فرونشست و خشکسالی و سیل و گردوغبار داده‌های ثبت شده در دوره‌های گذشته و حال موجود است و آنها را مشاهده می‌کنیم.

دبیر اجرایی همایش کواترنری، با اشاره به مطالعات کواترنری در کشور با بیان اینکه این مطالعات در ایران همانند سایر کشورهای دنیا پیشرفت نداشته است، گفت: در دنیا پروژه‌ بزرگی به نام PMIP در حال اجرا است و خروجی‌ها نیز در حال انتشار است. این مطالعات در حوزه‌هایی چون مدل‌سازی‌های دیرینه اقلیم فعال است.

وی اضافه کرد: در ایران، دانشمندان و متخصصان این علم از ۱۲ سال قبل دور هم جمع شدند و انجمن کواترنری ایران را تشکیل دادند تا به بررسی مشکلات و چالش‌های عدیده‌ای که در این علم وجود دارد، بپردازند و راه حل مناسبی برای آن پیدا کنند.

ملکی تصریح کرد: مطالعات دیرینه با استفاده از شواهد مختلف، از جمله رسوبات دریاچه‌ای، استالاگتیت و استالاگمیت‌ها در غارها و سایت‌های باستانی، سکانس‌های «لسی» و غیره صورت می‌گیرد که این داده‌ها به صورت پراکنده در ایران وجود دارد و متخصصان به آن پرداخته‌اند. متخصصان سازمان زمین‌شناسی از جمله مهندس پدرامی جزء اولین متخصصینی بود که به مطالعات کواترنری و چینه‌شناسی آن پرداخت.

وی با اشاره به برخی از داده‌های مربوط به کواترنری در زمینه خشکسالی، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که دوره‌های خشک را در بازه‌های زمانی مختلف تجربه کردیم، به گونه‌ای که بر اساس داده‌هایی که ما به دست آوردیم، در ابتدای دوره «هولوسن» حدود ۱۰ هزار سال قبل دوره خشکی را تجربه کردیم. در این دوره پوشش گیاهی کمی داشتیم و یا در حدود ۴۲۰۰ دوره خشک بوجود آمده باعث نابودی و یا مهاجرت شده است.

دبیر همایش کواترنری تاکید کرد: داده‌های ما نشان می‌دهد تقریبا هر هزار تا ۱۵۰۰ سال دوره خشک را تجربه کرده‌ایم.

گفتنی است؛  کواترنری بخشی از زمان‌بندی زمین‌شناسی است که در انتهای عصر نوزیستی قرار دارد و از حدود دو و نیم میلیون سال پیش آغاز شده و هنوز نیز ادامه دارد. با وجود محدودیت زمانی، دوران کواترنری حوادث بسیاری را در برداشته که آن را از همه دوران‌های دیگر زمین‌شناسی، متمایز کرده است. این تمایز در شکل‌گیری مناظر امروزی زمین، شرایط آب و هوایی و تغییرات آن، تکامل و تنوع آثار حیاتی گیاهی و جانوری و به‌خصوص در رابطه با زندگی انسان است.

بزرگترین رویداد زیستی در این زمان گسترش و پراکندگی انسان است. دگرگونی‌های شدید آب و هوایی و محیطی در کواترنری به تعدادی از جانوران این امکان را داد که با سرعت بالایی گسترش یافته و با همین سرعت انقراض یابند. با نزدیک شدن به پایان عصر یخبندان برخی از جانوران نیز انقراض یافتند.

از آنجا که پیدایش انسان در دوره کواترنری رخ داده، برخی از زمین‌شناسان و دیرینه‌شناسان آن را دوره انسان یا دوره انسان‌زیستی نیز نامیده‌اند. از دیدگاه دیرینه‌شناسی، دوره کواترنری با گسترش فیل‌ها، شترها و دیگر پستانداران امروزی که در پلیوسن نیز وجود داشته‌اند، مشخص می‌شود و این دوره را بر پایه فسیل انسان‌های اولیه تقسیم‌بندی می‌کنند.

شایان ذکر است؛ سومین نشست بین‌المللی کواترنری در تهران ۹ تا ۱۰ بهمن ماه به همت پژوهشکده علوم زمین کشور و انجمن کواترنری ایران به صورت مجازی و حضوری در حوزه‌های مختلف جغرافیا، زمین‌شناسی، باستان‌شناسی، اقلیم و مخاطرات برگزار می‌شود.

65b5f454cfffe 653e1adeb58f4 irqua poster s1 1


ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

دهمین نشست سراسری مدیران شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد.

main 2b7d07fec7275dd59e2712d309f1d659

 


به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های کاربردی علوم زمین البرز، این مراسم با حضور رضا اسدی فرد مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی و شقایق حق جوی رئیس مرکز توسعه و هماهنگی تحقیقات و دیگر مدیران و اعضای این شبکه برگزار شد.

main 7792ac83756307a208b4f21c7be6d960

بر اساس این گزارش، اعضای این شبکه و سایر سازمان‌های همکار در این رویداد که هرساله یکی از مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی میزبان آن است، ضمن تعامل و گفتگو با یکدیگر، به بررسی عملکرد آزمایشگاه‌ها، نیازها و نحوه ارائه خدمات جدید، تازه‌ترین اقدام‌ها، دستاورد‌ها و بیان تجربه‌هایشان می‌پردازند و با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های یکدیگر از جمله مرکز میزبان آشنا می‌شوند.

این رویداد همچنین فرصتی است تا مدیران و فعالان مراکز عضو شبکه، به بیان دغدغه‌ها و چالش‌هایشان بپردازند، دیدگاه‌هایشان را با مسئولان شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی مطرح کنند و برای ریل‌گذاری مسیر پیش رو، توسعه خدمات آزمایشگاهی و ارتقای ظرفیت‌ها، به بحث، گفتگو و تبادل نظر بنشینند.

نشست سالانه، هدف دیگری را نیز دنبال می‌کند که ایجاد انگیزه، ترویج و فرهنگ‌سازی توسعه ظرفیت‌های آزمایشگاهی، مشتری‌مداری، ارتقای استاندارد‌ها و روش آزمون‌ها و در نهایت ارائه خدمات بهتر به مخاطبان با رونق پژوهش‌های کارآمد، ارتقای کیفیت محصولات و نیز تحول آفرینی در اقتصاد دانش‌بنیان است.

این گزارش می افزاید، در این نشست از مدیران آزمایشگاه‌هایی که در طول مدت یک‌سال گذشته عملکرد مطلوبی داشته اند، تقدیر به عمل آمد و ۲۰ مرکز آزمایشگاهی برتر و 10 آزمایشگاه که نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهی داشتند ؛ مورد تقدیر قرار گرفتند.

از مرکز پژوهش های کاربردی علوم زمین کشور نیز، محمد برخی سرپرست آزمایشگاه‌های مرجع به عنوان مدیر ازمایشگاه‌های مرکز در شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی، در این نشست حضور یافت و به رایزنی با مدیران سایر آزمایشگاه‌ها در جهت زمینه‌سازی برای افزایش همکاری‌ها و تبادل تجربیات در آنالیز نمونه‌های علوم زمین پرداخت.

گفتنی است، نشست پرسش و پاسخ و بیان مشکلات با حضور مدیر و دبیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی و مدیران مراکز عضو شبکه و بازدید از آزمایشگاه های مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما و مجتمع آزمایشگاهی رازی و همچنین آزمایشگاه فناوری نانو(تحقیقات اولتراسونیک) مجتمع دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران، از دیگر برنامه‌های دهمین نشست مدیران مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی بود.

 

 main 4292dd2f7ab19b7469093898917f72f2

شبکه راهبردی فناوری‌های راهبردی پلتفرمی است که به منظور اشتراک‌گذاری دستگاه‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی، ارائه خدمات آزمایشگاهی و حمایت از توسعه کمی و بهبود کیفی خدمات آزمایشگاهی راه‌اندازی شده است. در این شبکه، خدمات آزمایشگاهی متنوعی در حوزه‌های فنی و مهندسی به متقاضیان ارئه می‌شود و آزمایشگاه‌های مرکز پژوهش‌های کاربردی علوم زمین البرز با ارتقاء سطح از "فعال" به "توانمند" در سال جاری همواره کوشیده است تا کیفیت و کمیت فعالیت‌های خود را بهبود بخشیده و جایگاه خود را در این شبکه ارتقاء دهد

main dc128d7f2bb3f3004bd99a938af8e381 

 


© کلیه حقوق متعلق به وبسایت مرکز پژوهش های کاربردی سازمان زمین شناسی می‌باشد. | توسعه و طراحی : کانون تبلیغات پارس.