• 026-32802000
 • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اداره زمین شناسی آب

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 معرفی اداره هیدروژئوشیمی

مقدمه

اداره هیدروژئوشیمی مرکز پژوهش‌هاي کاربردي سازمان زمين‌شناسي در مهر ماه 1391 با هدف انجام مطالعات آب زمین شناسی تشکیل شد. مهمترین وظیفه این اداره بررسی برهم کنش های کیفی و کمی منابع آب با خاستگاه آن یعنی زمین است. به طور کلی مجموعه فعالیت های آب زمین شناسی مرکز در پنج دسته مطالعاتی شامل: هیدروژئوشیمی، هیدروژئولوژی، مخاطرات، اکتشاف و مطالعات کاربردی- پژوهش و تحلیل قرار می گیرد. در هر یک از دسته های ذکر شده مجموعه فعالیت های مختلفی صورت گرفته که به ترتیب به آن اشاره خواهد شد. اداره هیدروژئوشیمی در تمامی پروژه هایی که نیازمند مطالعات اکتشافی و مخاطراتی باشد با سایر ادارات مرکز پژوهش های کاربردی همکاری می کند.

اهداف و وظایف اداره هیدروژئوشیمی

 • بررسی خصوصیات  کیفی و کمی منابع آب زیرزمینی و تحلیل نقش زمین شناسی در کیفیت منابع آب.
 • اکتشاف کانسارهای پنهان با تجزیه و تحلیل شیمی منابع آب.
 • تهیه نقشه های پایه و کاربردی هیدروژئولوژی.
 • انجام مطالعات مخاطرات آب زمین شناسی مانند سیل، فرونشست، زمین لغزش.
 • اکتشاف منابع آب جدید مانند منابع آب فسیل یا آب ژرف.
 • پژوهش های کاربردی در رابطه با منابع آب مرزی و خصوصیات ژئوپلیتیک ایران و ارائه راه کارهای مدیریتی

بخش های مختلف اداره هیدروژئوشیمی

بر اساس چارت مرکز پژوهش های کاربردی اداره اکتشاف از بخشهای رئیس، کارشناس هیدروژئولوژی ، کارشناس ژئوشیمی، کارشناس زیست محیطی، کارشناس جغرافیای آب تشکیل شده است.

 

 • شناسایی منابع آب مرزی و مشترک ایران با کشورهای همجوار

تغییر شرایط آب و هوایی و الگوی بارش از یک طرف و مصرف بیش از حد منابع آب تجدیدپذیر و سوء مدیریت منابع آب از طرف دیگر زمینه ایجاد تنش های آتی را رقم خواهد زد و احتمال اینکه در آینده ای نه چندان دور برای تامین آب مورد نیاز و امنیت غذایی دچار منازعات داخلی و خارجی شویم دور از انتظار نیست. شناسایی منابع آب مشترک، تحلیل عوامل موثر بر ایجاد تنش و ارائه راهکارهای مدیریتی از مهمترین اهداف پروژه­ی آب مرزی است. این مطالعات از سال 1393 آغاز شد و نتایج حاصل از آن در غالب دو گزارش تحت عناوین شناسایی منابع آب مرزی و مشترک ایران با کشورهای همجوار (1394) و گزارش ژئوپلیتیک منابع آب مرزی و مشترک ایران با کشورهای همجوار (1396) ارائه شد.

 

 • پتانسیل یابی منابع آب کارست در استان های البرز و قزوین

پروژه­ی ملی اکتشاف منابع آب کارست ایران در سال 1393 توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با هدف اکتشاف منابع آب، بررسی اثرات زیست محیطی و جلوگیری از مخاطرات کارست آغاز شد و سه استان البرز، قزوین جهت انجام مطالعات بزرگ مقیاس در دستور کار اداره هیدروژئوشیمی مرکز پژوهش های کاربردی کرج قرار گرفت. مهمترین دستآورد این مطالعات ارائه یک نقشه پتانسیل منابع آب کارست، گزارش و معرفی سه منطقه امیدبخش و پرپتانسیل در استان البرز در سال 1395 جهت انجام مطالعات اکتشافی و ژئوفیزیک است.

پتانسیل یابی منابع آب کارست در استان قزوین نیز  به منظور معرفی مناطق امیدبخش در سال 1396 آغاز و مناطق هدف در مقیاس 1:100000 بصورت نقشه ارائه شده است.

 Alborz karst.jpg

 

 • پتانسیل سیل خیزی استان البرز از دیدگاه زمین شناسیل

هر چند بارندگي و شدت آن يک فاکتور موثر بر ايجاد سيل در يک منطقه است اما خصوصيات زمين شناسي و ريخت شناسي واحدهاي سنگي که رودخانه از آن عبور مي کند تاثير بسيار زيادي بر فراهم شدن بستر لازم براي سيل خيزي يک رودخانه محسوب مي شود. به همين دليل از ديدگاه زمين شناسي سیل خیزی استان البرز در سال 1397مورد بررسی قرار گرفت. نتلیج این مطالعات بصورت نقشه و گزارش موجود است.

 Seil Karaj - Copy.jpg

 

 • گزارش تحلیلی از فرونشست استان البرز (1384-1396)

طی مطالعات انجام شده در سال 1384 توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، استان البرز به عنوان یکی از استان های پرخطر و در معرض تنش مخاطره فرونشست در کشور معرفی شد. بر این اساس و به دلیل شرایط خاص این استان از نظر جمعیتی و وابستگی زیاد به منابع آب زیرزمینی، بروزرسانی مطالعات توسط مرکز پژوهش های کاربردی سازمان زمین شناسی در سال 1396 و 1398 انجام شد. از آنجاییکه کنترل رفتار این مخاطره به ساختار زمین شناسی دشت وابسته است، مطالعات زمین شناسی و مدلسازی جهت تحلیل فرونشست در استان البرز انجام شده است. نتیجه این مطالعات بصورت نقشه، مدل و گزارش به دستگاه های اجرایی استان البرز ارائه شده است.

 

 • پهنه بندی پتانسیل زمین لغزش در استان البرز

   

مهمترین مطالعات انجام شده در استان البرز در زمینه زمین لغزش انجام مطالعات موردی و ارائه راهکارهای کاربردی بوده است. گزارشات استانی ارسال شده به دستگاه های اجرایی و مدیریت بحران استان البرز شامل زمین لغزش دروان، خرگوش دره، جاده جدید هشتگرد و طالقان است که نظر مشورتی این مرکز جهت استفاده ارائه شده است.

نقشه مخاطرات طالقان در مقیاس 1:10000 یکی از مهمترین نقشه های کاربردی جهت جلوگیری از هدررفت منابع مالی است. این نقشه شامل چهار لایه زمین شناسی، پهنه بندی خطر لغزش، سیل و زمین لرزه ارائه شده است.


© کلیه حقوق متعلق به وبسایت مرکز پژوهش های کاربردی سازمان زمین شناسی می‌باشد. | توسعه و طراحی : کانون تبلیغات پارس.